Nuotrauka iš zapier |
Mokausi rašyti esė. Niekada labai nesigilinau į jos kaip epo žanrui priklausančios prozos subtilybes, nors, oje vaje, esu baigusi literatūrologijos studijas - turėčiau tokius dalykus žinoti. Kadangi aš tik nutuokiu, o ne žinau, tai gūglinu. Lietuviuzodynas.lt pateikia tokią esė sampratą: "bet kurios tematikos straipsnis, kuriam būdingas mokslinio, publicistinio ir meninio stiliaus elementų jungimas, stilistinis laisvumas, subjektyvus nagrinėjamo objekto traktavimas". Vargeli vargeli, pasirodo, man reikia objekto, kurį galėčiau nagrinėti! Vadinasi, negaliu rašyti tiesiog dienoraščio, jeigu noriu parašyti esė.
Gūglinu toliau, nes, toks esė apibrėžimas nesuteikia man nušvitimo, tik išgąsdina, kad reikės įdėti daugiau darbo negu tikėjausi. Randu Lilijos Duoblienės straipsnį "Kaip rašyti esė". Perbėgu jį akimis ir apsidžiaugiu, išvydusi skyrių "1 strategija: Laisvo tipo esė". Laisvas jau savaime gerai. Normų nemėgstu. Nors vis dar dairausi ir stebiu, ar kas nors mato ir girdi mane bei mano vaikus. Man vis dar svarbu, ką kiti pagalvos, nes nuo to, ką jie pagalvos, dažniausiai priklauso mano sėkmė arba nesėkmė. Nekalbu apie žmones gatvėje, turiu galvoje kitus, kurie turi galimybę nuspręsti ar esu tinkama vadintis kokios nors grupės, firmos, bendruomenės dalimi. Tūkstančiai padoraus elgesio taisyklių ir prietarų nuo pat vaikystės įspraudžia mus į narvą lyg į gerokai per ankštus džinsus ir liepia vaikščioti žąsele, nors nei logikos, nei prasmės tame jau seniai niekas nebemato.
Bet grįšiu prie laisvės ir esė. Apie laisvę jau ne kartą esu kalbėjusi ir galėčiau dar ilgai apie ją kalbėti: kad absoliučios laisvės nėra, kad tai, ką mes vadiname laisve, tėra tik siekiamybė, kad pačios laisvės niekada neragausim, gal tik jos kvapą užuosim. Laisva esė - visai kas kita. Ją galimą apčiuopti, sukurti, turėti. Ji materializuojasi tą akimirką, kai žodžiai sugula ant lapo. Laisvė, tuo tarpu, nebūna materiali. Net jeigu pagal Konstituciją turime teisę į laisvę, negalime jos pačiupinėti. Kaip ir meilės ar Dievo ir dar daugybės dalykų, kuriais privalu tikėti, kad jie funkcionuotų. Esė tikėti nereikia. Ją reikia rašyti ir, idealiausiu atveju, skaityti.
Tačiau iki geros esė man - dar toli gražu. Trūksta praktikos ir užsidegimo. Gal ir laiko trūksta, bet juk, kas nori, tas laiko randa. Tingiu matyt, nes giliai viduje vis dar viliuosi išlošti loterijoje, nors jau seniai nebeperku bilietų. O juk norint parašyti gerą esė, reikia įdėti nemažai darbo, nes, pasak anksčiau minėtosios Lilijos Duoblienės, "Gera esė turi aiškią idėją, logiką, struktūrą, išbaigtumą, savitą originalų minčių dėstymo stilių". Man visko dar trūksta - kiekvieno išvardyto punkto, tačiau laikui bėgant išmoksiu rašyti. Juk ir vaikščioti išmokstama ne vienu ypu, o žingsnis po žingsnio. Svarbiausia, tai daryti laisvai - tiek vaikščioti, tiek ir rašyti. Šiuo atveju laisvė ir puiki esė yra giminingos sesės - tik siekiamybės. Skirtumas tik tame, kad esė rašymo subtilybes kada nors įvaldysiu, o, va, kaip bus su laisve, niekas gerai ir nežino...
I. Vito