Net stebiuosi, kaip lengva mane sužavėti!
Žydras viršelis su moters galva – koliažu iš žalių šakelių, gėlių žiedų, vabzdžių ir šiek tiek moters kūno. Iš pradžių nei rankos, nei iš plaukų lendančios moters nė nepastebėjau. Žalia žydroje pakerėjo ir apgavo akis. Tačiau, kuo ilgiau skaičiau, tuo dariausi pastabesnė. Atskiri fragmentai virto vientisu paveikslu, atskleidžiančiu ir taip jau senokai žinomą tiesą – be kūno esame niekas, kaip ir kūnas be mūsų. Net jeigu tvirtinsime esą kur kas dvasiškesni už vien tik kūnišką žemesnių gyvybės formų pasaulį, vis tiek negalėsime jo nepaisyti. Tai jis kontroliuoja neuronų tinklų veiklą mūsų smegenyse, tai jis mums pasako, kada esame alkani, ištroškę, pavargę, tai jis mokosi, reaguoja į aplinką, žmones, įvykius, kuriuos mes apipiname emocijomis ir įvardijame gražiais vardais, tokiais kaip meilė, viltis ar laimė.
Akvilė Kavaliauskaitė knygoje „Kūnai“ būtent apie tai ir kalba – apie kūniškumą, apie paviršių, apie žmogaus kūną kaip individualų indą, kuris metams bėgant keičiasi, dėvisi, nuolat primena mums mūsų priklausomybę nuo gyvuliškų instinktų. „Pagal rūbą sutinka, pagal protą išlydi“ - sako lietuvių liaudies patarlė. Taip sutinkami ir autorės personažai - pagal kūną, tačiau, perskaičius paskutinį novelės sakinį, nebe kūnas lieka atmintyje, ne apgamai, plaukai ar nosies ar užpakalio didumas, o personažo charakteris, vidus, jo esmė, gyvenimas ir idėja, nusidriekianti tarp teksto bei skaitytojo kaip kokia bambagyslė, kad ir toliau mąstytum, kad ir toliau gyventum perskaitytu žodžiu.
O tą žodį autorė moka valdyti puikiai – stilius sklandus, bene nepriekaištingas. Jokio tuščiažodžiavimo, gražūs, elegantiški, taupūs sakiniai. Skaityti lengva, suprasti lengva ir įsivaizduoti lengva.
Ypatingais tekstų akcentais tampa pakartojimai, atkreipiantys dėmesį į reikiamas vietas ir tuo pačiu suteikiantys novelėms gilumo. Tokio gilumo, kuris iš teksto pereina į skaitytoją, į dar vieną kūną, varomą asmeninių aistrų ir polėkių, dar vieną detalę didžiulėje gamtos dėlionėje.
Telieka tik pasidžiaugti puikia knyga ir pulti skaityti ankstesnio (2015 metais išleisto) autorės romano „Du gyvenimai per vieną vasarą“.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą